👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق نیمرسانا

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق نیمرسانا

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 32 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

1

‏1‏ ‏بیان ساده شده نظریه نیمر‏سانا

‏ ‏نیمرسانا ماده ای است که مقاومت ویژه آن خیلی کمتر از مقاومت ویژه عایق و در عین حال خیلی بیشتر از مقاومت ویژه رساناست، و مقاومت ویژه اش با افزایش دما کاستی می پذیرد.‏ ‏مثلا، مقاومت ویژه مس ‏8-‏10اهم - متر کوا رتز10‏12 ‏ اهم - متر، ‏و مقاومت ویژه مواد نیمرسانای، یعنی سیلیسیم 5/ . اهم- متر و از آن ژرمانیم 2300 اهم -متر در دمای c‏27 است. برای درک عملکرد نیمرسانا ها و ابزار نیمرسانا، قدری آشنایی با مفاهیم اساسی ساختار اتمی ماده ضروری است.

‏2 ‏دیو‏دهای نیمرسانا

‏ساختمان

‏ ‏دیود نیمرسانا وسیله ای است که در مقابل عبور جریان، در یک جهت مقاومت زیاد و در جهت دیگر مقاومت کمی برو ز می‏ دهد‏. دیود را به طور گستردهای و برای اهداف گونا‏گون در مدارهای الکترونیکی به کا‏ر می گیرند و اساساً شامل یک پیوند p-n‏ است که از بلور سیلیسیوم و یا ژرمانیم تشکیل می شود. (شکل ب) نماد دیود نیمرسانا در شکل الف نموده‏ ‏شده است.

‏جهتی که دیود در مقابل عبور جریان مخال‏ف‏ت کمی بروز می‏ ‏دهد با سر پیکان نشان داده شده است.

‏ ‏دیود نیمر سانا نسبت به دیود گرما یونی از مزایای زیادی برخوردار است، این دیود به منبع گرم کن نیاز ندارد، بسیار کوچک تر و سبک تر است ، و قابلیت اطمینان بسیار بیشتری دارد.

‏ ‏ژرمانیم یا سیلیسیمی که در ساخت دیود نیمرسانا به کار می‏ ‏رود باید ابتدا تا رسیدن به غلظت نا خالصی کمتر از یک جزء در ‏10‏ 10 جزء پالوده شود.‏ ‏سپس اتمهای ناخالصی مطلوب، بخشنده ها یا پذیرنده ها، به مقادیر مورد لزوم اضافه شده و ماده به شکل یک تک بلور ساخته می شود‏.

‏ ‏برای ساختن پولک ژرمانیم نوع n‏ مقداری ژرمانیم ذاتی را با کمی ناخالصی در یک بوته ودر خل‏أ ‏ذوب می کنند، ویک بلور هسته را تا عمق چند میلیمتری در مذاب فرو‏ می برند. دمای ژرمانیم مذاب در

2

‏ست بالای نقطه ذوب بلور هسته قرار دارد، و چند میلیمتری از هسته غوطه ور در مذاب نیز ذوب ‏ ‏می شود.‏ ‏این هسته با سرعت ثابتی چرخانده می شود و همزمان به آ‏رامی از مذاب بیرون کشیده می شود‏، بدین سان یک بلور نوع n‏ ‏ تشکیل شده است. با کنترل دقیق این فرایند می توان به غلظت نا خالصی مورد نیاز دست یافت.

‏ ‏ق‏ر‏صی از ایندیم در یک پولک ژرمانیم قرار می دهند و به آن دمای با لاتر از نقطه ذوب ایندیم ولی پایین تراز نقطه ذوب ژرمانیم حرارت داده می‏ ‏شود. ‏اينديم ذوب مي شود و ژرمانيم را حل مي كند تا اينكه محلول اشباح شده ‏از ژرمانيم در اينديم به دست آيد. سپس پولك به آرامي سرد مي شود‏ و در خلال سرد شدن يك ناحيه ژرمانيم نوع p‏ در پولك توليد شده و آلياژي از ژرمانيم و اينديم (عمدتاً اينديم) در پولك ته نشين مي شود‏. پيوند p-n‏ آلياژ سيليسيم ‏را ني‏ز مي توان با همين روش و با بكار‏گيري آلومينيوم به عنوان پذيرنده، تشكيل داد‏.

‏ ‏ژرمانيم نوع‏ p‏ تا دماي خيلي نزديك به نقطه ذوب ژرمانيم گرم مي شود‏، و پيرامون آن را عنصر بخشنده آنتيموان كه گازي شكل است فرا مي گيرد. اتم هاي آنتيموان در ژرمانيم پخش مي شود تا يك ناحيه نوع n‏را توليد كند. اگر از يك بلور نوع n‏ استفاده شود‏، گالي‏و‏م گازي شكل به عنوان عنصر پذيرنده ‏براي تهيه ناحيه نوع p‏ در بلور بكار مي رود‏. وقتي قرار است وسيله اي سيليسيمي ‏ساخته شود، از بور به عنوان‏ ‏عنصر پذيرنده و از فسفر به عنوان عنصر بخشنده استفاده مي شود‏.

‏ ‏ديود پيوندي شامل بلوري است كه هم داراي ناحيه نوع p‏ و هم ناحيه نوع n‏ است‏. ديود هاي پيوندي يا از ژرمان‏يم ساخته مي شود و يا از سيليسيم، اولي داراي مزيت مقاومت مستقيم كمتر و دومي از مزيت داشتن ولتاژ شكست بيشتر و جريان اشبا‏ع‏ معكوس كمتر برخوردار است.‏ اتصال به پيوند با سيمهايي ‏كه ب‏ه هر يك از اين دو ناحيه وصل شده، برقرار مي شود‏. معمولاً براي جلوگيري از نفوذ ‏رطوبت كل وسيله را در محفظه اي بسته قرار مي دهند‏.

4

‏ديودهاي اتصال- نقطه اي

‏ ‏اصولاً ديود اتصال- نقطه اي از يك قرص ژرمانيم نوع n‏ كه نوك ‏ي‏ا سبيلهايش، از سيم تنگستني است و بر رويه آن فشرده مي شود‏، تشكيل يافته است‏. اتصال به سبيل از طريق دو سيم مسي انجام ‏ ‏مي شود‏ در خلال ساخت ديود اتصال- نقطه اي، يك تپ ‏جريان از ديود عبور مي كند‏ و باعث مي شود كه در مساحتي از قرص و درست ‏در مجاورت نوك سبيل‏ يك ناحيه نوع p‏ تشكيل شود‏. در اين حالت پيوند n‏-p‏ كه ظرفيت در قرص ايجاد شده است‏.

‏انواع ديودها و كاربرد آن ها

‏پارامترهاي مهم ‏ديودهاي نيمرسانا عبارتند از :

‏1- ‏مقاومت هاي a.c.‏ مستقيم و معكوس‏.

‏2- جريان مستقيم حداكثر.

‏3- ظرفيت پيوند‏.

‏4- فعاليت در ناحيه‏ ‏ ‏شكست‏.

‏انواع اصلي ديود كه در مدارهاي الكترونيكي جديد بكار مي روند، عبارتند از :

‏1-‏ ديودهاي سيگنالي.

‏2- ديودهاي تو‏ا‏ن.

‏3- ديو‏د‏هاي زنر.

‏4- ديودهاي ‏با طرفيت متغير (وركتور‏).

‏1‏.‏ ‏ديودهاي سيگنالي

‏ ‏اص‏ط‏لاح‏ ديود سيگنالي تمامي ديودهايي را در بر مي گيرد كه در مدارهايي ‏كه مقادير ‏اسمي زياد‏ جريان‏ يا ولتاژ نياز نيست بكار مي روند. شرايط معمولي عبارتند‏ از نسبت بزرگ مقاومت معكوس به مقاومت مستقيم‏ و حداقل ظرفيت پيوند. برخي ديودهاي موجود در بازار از انواعي هستند كه كاربردهاي آن دارند‏، ديودهاي ديگري از اين نوع‏ يافت مي شوند‏ كه كاربردهاي مداري خاص، مثلاً، آشكار ساز، امواج راديويي،

👇محصولات تصادفی👇

رساله مجتمع تجاری تفریحی پاورپوینت نور پاورپوینت طب سنتی و مکمل جنگل استراتژی پاورپوینت ریاضی سوم دبستان موضوع تفریق در جدول ارزش مکانی